OBCHODY XX – LECIA SEKCJI DWUJĘZYCZNEJ Z JĘZYKIEM FRANCUSKIM
20 lat temu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Pięć szkół w Polsce – pięć liceów ogólnokształcących, podjęło się utworzenia pierwszych w naszym kraju klas dwujęzycznych. Był to eksperyment na skalę narodową i niewiele szkół miało odwagę go podjąć, choć wielu szkołom go proponowano.
Nasze liceum podjęło wyzwanie. Wraz z liceami z Katowic, Poznania i dwoma warszawskimi zapoczątkowaliśmy erę klas dwujęzycznych w Polsce.
Od dwudziestu lat matematyka, biologia, historia, geografia i fizyka są nauczane dwujęzycznie – po polsku i po francusku, a lekcje języka francuskiego dają naszym uczniom nieporównywalnie więcej niż jakiekolwiek kursy językowe.
Nasi absolwenci pracują w wielu instytucjach unijnych i firmach zagranicznych, ponieważ ich znajomość języka francuskiego nie ogranicza się do języka literackiego ani też codziennego – posiadają doskonałą znajomość słownictwa specjalistycznego z różnych dziedzin.
Wszelkie przedsięwzięcia jubileuszowe objął honorowym patronatem Konsul Generalny Francji, pan Alexis Chahtahtinsky.
Jesteśmy przekonani, że choć znajomość języka angielskiego jest nie do przecenienia w dzisiejszych czasach, to dopiero biegła znajomość drugiego języka – czemu nie francuskiego? - gwarantuje nam sukces. Pokazujemy na co dzień, że nasza szkoła lubi język francuski, że pracują tutaj i uczą się pasjonaci tego języka i kultury krajów francuskojęzycznych.
GALA FINAŁOWA
23 marca 2012 r. w Auli Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyła się Gala Finałowa, będąca ukoronowaniem obchodów Roku Jubileuszowego XX – lecia sekcji dwujęzycznej z językiem francuskim w ZSO nr 7 w Krakowie.
Naszą Galę zaszczycili swą obecnością znamienici goście:
pan Alain Schneider – Wicekonsul i zastępca Dyrektora Instytutu Francuskiego w Krakowie, ściśle współpracujący z krakowską sekcją dwujęzyczną w ramach patronatu, jaki nad jej funkcjonowaniem roztacza Ambasada Francji w Polsce,
pani Marie Dehout – lektorka języka francuskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, reprezentująca Delegaturę Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i regionu Walonii, od wielu lat wspomagającą działalność sekcji dwujęzycznej poprzez zapewnienie lektorów belgijskich i pomoc materialną,
prof. UP , dr hab. Roman Malarz – Prorektor UP ds. Studenckich i Współpracy z Oświatą, w imieniu gospodarzy spotkania,
pan Mieczysław Noworyta – były kurator Oświaty w Krakowie, inicjator utworzenia sekcji dwujęzycznej w XVII Liceum Ogólnokształcącym,
pani Apolonia Iwańska - Dyrektor XVII LO im Młodej Polski, inicjatorka powstania sekcji dwujęzycznej,
pani Ewa Rużyło-Malarz – była wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, przez wiele lat sprawująca pieczę nad sekcją dwujęzyczną ZSO nr 7 z ramienia Kuratorium,
pan Bogdan Smok – Przewodniczący Rady Dzielnicy VI Bronowice, na której terenie znajduje się szkoła,
pan Waldemar Janusz – Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Dzielnicy VI Bronowice,
pani Anna Arlet-Krzemień - przedstawicielka Księgarni Francuskiej Edukator, będącej fundatorem nagród w rozmaitych konkursach francuskojęzycznych organizowanych przez sekcję,
pan Axel de Vreese – reżyser belgijski współpracujący kołem teatralnym naszej szkoły,
ksiądz Józef Caputa – proboszcz Parafii św. Wojciecha, na której terenie znajduje się szkoła,
pani Monika Kozień-Królikowska – Przedstawicielka Szkolnej Rady Rodziców ZSO nr 7,
pani Urszula Nowak – dziennikarka Radia Alfa i absolwentka klasy dwujęzycznej w naszej szkole,
byli nauczyciele, rodzice uczniów oraz absolwenci.
W czasie uroczystości Przewodniczący Rady Dzielnicy VI Bronowice pan Bogdan Smok wręczył medale z okazji XX – lecia powstania dzielnic Miasta Krakowa. Otrzymali je m.in. Dyrektor ZSO nr 7, pani Barbara Chmura, pani mgr Anna Szumowska-Chudzińska – wieloletnia nauczycielka języka polskiego, której staraniom XVII LO zawdzięcza imię Młodej Polski, pani Jeanine Vernhes – emerytowana nauczycielka francuska, od wielu lat wspierająca pracę sekcji dwujęzycznej, a także przedstawiciele zagranicznych instytucji wspierających sekcję dwujęzyczną: Konsulatu Francji i Instytutu Francuskiego oraz Delegatury Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i regionu Walonii.
Podczas Gali zaprezentowana została dwudziestoletnia działalność naszej sekcji. Prowadzący ją uczniowie pokazali ogromną skalę zaangażowania wszystkich związanych z nią nauczycieli, uczniów, absolwentów i sympatyków. Goście w swych przemowach przypomnieli początki sekcji, przywołano też liczne sukcesy uczniów w rozmaitych konkursach nie tylko francuskojęzycznych. Uczniowie przedstawili film, zrealizowany własnymi siłami i świetnie oddający atmosferę panującą w naszej szkole. Wystąpili również licealiści związani z kołem teatralnym, ich francuskojęzyczny spektakl pełen był ekspresji.
Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie na tę tak ważną dla nas uroczystość i za dzielenie z nami ogromnych wzruszeń, które wywołała.
Zapraszamy za 20 lat!!!